Czas pracy kadrowego – czy można mieć go więcej?

Autor: admin

Opublikowano: 2023-01-09

Praca w dziale kadr w każdej firmie jest nieustającym wyzwaniem nie tylko z powodu licznych zadań, ale także ciągłych zmian przepisów prawa. Stąd też nieustanne „poszukiwanie nowych możliwości odnalezienia straconego czasu”, również przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji.

Kluczowe aktywności

Typowymi czynnościami wykonywanymi na co dzień w dziale kadr są: obsługa korespondencji, zarządzanie dokumentami pracowników, procesy zatrudniania i naliczania płac, współpraca z urzędami (m.in. ZUS).

Równie ważne są rekrutacja, selekcja nowych pracowników oraz dbanie o szkolenia i rozwój aktualnych pracowników firmy. To wszystko sprawia, iż tak różnorodna praca w dziale kadr może sprawiać nie tylko wielu wyzwań, ale też dawać możliwości rozwoju z powodu szerokiej gamy zadań.

Wiele również zależy od czynników takich jak liczba pracowników w firmie, rozproszenie firmy, czy też specyfiki branży lub dostępności narzędzi informatycznych.

Kluczowe obszary poprawy efektywności

Gdy zadania się piętrzą, a czasu jest za mało, można rozważyć podjęcie działań w celu poprawy efektywności działu kadrowo-płacowego:

  1. Automatyzacja procesów – wykorzystanie oprogramowania do automatyzacji procesów kadrowych może znacznie usprawnić pracę i zaoszczędzić dużo czasu. Narzędzia takie jak Inteligentna teczka eFOB pozwalają na szybsze i dokładniejsze przetwarzanie danych, generowanie dokumentów i raportów, a także automatyczne powiadomienia o terminach i ważnych wydarzeniach.
  2. Planowanie i organizacja – dobrze zaplanowana i zorganizowana praca pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnego czasu. Jest to tym prostsze, jeśli narzędzia informatyczne w firmie wspierają dobre praktyki procesowe. Warto wspomnieć choćby zarządzanie zgłoszeniami, automatyczny przydział zadań czy opomiarowanie procesów.
  3. Outsourcing usług kadrowych – zlecenie niektórych zadań związanych z obsługą kadrową na zewnątrz firmy może pomóc w odciążeniu działu kadr i zwiększeniu dostępnego czasu. Firmy specjalizujące się w usługach kadrowych mogą zaoferować pomoc w dziedzinach takich jak rekrutacja, wynagradzanie czy zarządzanie dokumentacją pracowniczą. Możliwość skorzystania z takich usług jest przeważnie związana z długoterminową strategią firmy w tym zakresie. Jednak warto mieć na uwadze również i taką opcję, jeśli czas i terminy projektów są aktualnie priorytetem.
  4. Doskonalenie umiejętności – szkolenia i kursy jak w każdym dziale mogą pomóc w podnoszeniu kwalifikacji kadrowych i zwiększeniu efektywności pracy. Można w ten sposób poznać nowe narzędzia i metody pracy. Pozwolą one na bardziej efektywne wykorzystanie czasu. Szczególnie istotne w dziale kadr jest ciągłe podążanie za zmieniającymi się przepisami. Nie zawsze wymaga to ponoszenia kosztów, gdyż wiele informacji i webinarów jest obecnie dostępnych za darmo na różnych stronach poświęconych tej tematyce. Świetnym przykładem tego typu kursów jest Akademia PARP oferująca np. Kurs umiejętności osobistych i wiele innych)

Wszystkie z powyższych działań mogą pomóc w zwiększeniu efektywności pracy działu kadrowego i dostępnego czasu jego pracowników. Jednocześnie praca zespołowa i dbanie o współpracę z innymi działami firmy, mogą również przyczyniać się do lepszego obiegu informacji.

Warto zatem korzystać z dostępnych narzędzi i praktyk, które w dobie Internetu są coraz bardziej dostępne i przystępne, również cenowo.

Testuj za darmo przez 14 dni

Najnowsze artykuły

Jak zmniejszyć koszty HR dzięki eTeczce pracownika?

Jak zmniejszyć koszty HR dzięki eTeczce pracownika?

Elektroniczna teczka pracownika to system elektroniczny służący do przechowywania i zarządzania dokumentacją pracowniczą, taką jak CV, umowy o pracę, świadectwa pracy i szkoleń, oceny pracownicze, wnioski pracownicze itp. Elektroniczna teczka pracownika w Polsce jest...